Gå til hovedindhold

2.4: Opret roller

Formål

Du skal i denne hovedopgave lave dataafgrænsninger i dit eget it-system, som kaldes brugersystemroller. Disse brugersystemroller anvender testkommunen Korsbæk Kommune til at lave jobfunktionsroller. Det er derfor vigtigt, at du laver en sigende titel på dine brugersystemroller, så kommunen kan afkode, hvad der gives adgang til.

Output

Du har oprettet minimum to brugersystemroller og kontaktet KOMBIT ift. at få oprettet jobfunktionsroller som passer til brugersystemrollen, så du er klar til test. 

Trin 1: Opret brugersystemroller

Brugervendt system håndhæver brugeradgang ud fra et antal brugersystemroller med tilhørende dataafgrænsninger. Disse brugersystemroller er udarbejdet i forbindelse med designet af det brugervendte system, og er fælles for alle myndigheder der anvender det brugervendte system. Dem kan du læse mere om i afsnit 2.2 af 'Vejledning til udarbejdelse af jobfunktionsroller og tilknytning til brugersystemrollerved' at klikke her). 

Du finder en vejledning til hvordan du opretter brugersystemroller i Fælleskommunal Administrationsmodul her - du skal specifikt læse afsnit 5.7.4 ”Brugervendt system”. 

Trin 2: Opret jobfunktionsroller

Jobfunktionsroller giver myndighederne mulighed for at samle brugersystemroller i nogle overordnede roller, der passer til de jobfunktioner som myndighedens medarbejdere løfter til dagligt. Oprettelse af disse er noget en kommune udfører for dig, og ikke noget du, som leverandør, selv kan udføre. Rollerne kan du læse mere om i afsnit 3.1 af  'Vejledning til udarbejdelse af jobfunktionsroller og tilknytning til brugersystemrollerved' at klikke her).

Hvis du ønsker at teste med Korsbæk Kommunes test-Identity Provider (IdP), skal du sende en mail til FKI@kombit.dk. Du skal fortælle, hvilken kombination af brugerroller, som skal laves til jobfunktionsroller. 

Herfra opretter KOMBIT jobfunktionsrollerne i Korsbæks test-IdP, og sender dig en bekræftelse på, at opgaven en udført samt brugernavn + password til testbrugere, som har fået tildelt rollerne. 

Når du du gennemført begge trin kan du nu klikke dig videre til side 5, hvor du skal få hul igennem

Har du brug for hjælp?

Har du brug for hjælp for at komme videre? Udfyld kontaktformularen via linket herunder og beskriv din udfordring så præcist som muligt, så vender vi tilbage hurtigst muligt. 

Du har også mulighed for at ringe på tlf.: 22 17 01 80
(Muligheden for at ringe gælder kun i en begrænset periode)

Telefonen er åben i hverdagene mellem 09:00-15:00.